


| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | -100 V |
| Length | 6.73 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 2.38 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | PNP |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 3 MHz |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | -6 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 20 W |
| Power Dissipation | 1.75 W |
| Max Collector Current | 6 A |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 100 V |
| Transition Frequency | 3 MHz |
| Element Configuration | Single |
| Max Frequency | 1 MHz |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 100 V |
| Max Breakdown Voltage | 100 V |
| Gain Bandwidth Product | 3 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 100 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 1.5 V |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 5 V |
| hFE Min | 30 |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Cutoff Collector Current | 50 µA |
| Transistor Type | PNP |
Stock: 28
Distributors
pcbx
Unit Price$0.57706
Ext.Price$0.57706
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.57706 | $0.57706 |
| 10 | $0.46646 | $4.66460 |
| 25 | $0.42835 | $10.70875 |
| 50 | $0.39336 | $19.66800 |
| 100 | $0.36123 | $36.12300 |
| 300 | $0.34399 | $103.19700 |
| 500 | $0.32757 | $163.78500 |
| 1000 | $0.31069 | $310.69000 |
